1. V čem byly Vítkovice lepší?
Kdo zná dlouhodobou práci ve Vítkovicích ví, že tento většinou mladý tým staví svou hru na moderním a aktivním pojetí plném napadání a sebevědomé hry hráčů. To bylo patrné i 23. ledna při sledování extraligového utkání Otrokovice – Vítkovice (3:6). Data vítkovický styl potvrzují. Na celkové střelecké pokusy vyhráli hosté jen 42 ku 35. Vítkovičtí však byli aktivní i v blokování střel a tak poměr střel na branku nebo vedle už je výraznější a to 34:23 pro ostravské.
Při studování situací, ze kterých padly góly zjistíme další fakta vyplývající z aktivity hostů. Vítkovice v utkání celkem třikrát skórovaly okamžitě (do 3 vteřin) po krádeži míčku. Ztrátu míčku si v těchto situacích připsali zkušení Michal Nagy, Ťopek a Vaněk.
Velmi zajímavou kapitolou je pak studium standardních situací na útočné polovině (OFP = offensive free plays), resp. střel následujících bezprostředně po nich. Výsledky jsou zobrazeny v grafu.
ZDE 2
Vysvětlivky: Sh saved = střely lapené brankářem, Sb = střely zblokované, G = góly.
Panteři měli celkem 27 standardek, z nichž dokázali celkem šestkrát přímo ohrozit brankáře Součka a jedna z těchto střel skončila za jeho zády (tři střely skončily na tělech nebo výstroji hráčů hostí). Hosté z Vítkovic zahrávali jen 18 standardek, ze kterých stříleli na bránu jen třikrát, ale byly z toho hned dva góly! Malý vzorek dat nedovoluje dělat unáhlené závěry, ale přetavit dvě standardky v góly je myslím slušný počin.
2. Tempu Vítkovic stíhali jen Kostka s Michalem Nagy
https://public.tableau.com/javascripts/api/viz_v1.js
Tmavě modrý odstín značí vyšší počet událostí (tzv. Counts) na hřišti (zástupná proměnná času stráveného na hřišti) pro daného hráče, kdežto šedá zase nízký počet událostí. Absolutní hodnoty procentuálního Fenwicku mají větší než nula (= více střel na soupeřovu bránu než na svou) jen hráči Kostka (11:10) a Jurčík (4:3), vyrovnaný je pak Michal Nagy (11:11), Zbytek týmu byl celkově pod tlakem Vítkovic z hlediska počtu vyslaných střel na branku nebo mimo. Relativní Fenwick odhaluje, že kromě trojice uvedených obstáli v porovnání se spoluhráči ještě útočníci Pavel Krchňáček a Večeřa. Na druhém pólu pak skončil zejména obránce Kováč (Fenwick For a Against 4:15), ne zcela povedené utkání z pohledu této statistiky zažil pak také obránce Ťopek (8:18). Tradičně na závěr dodávám důležitou výtku k vlastním závěrům, která se týká práce s nedostatečně velkým vzorkem dat.
