Analýza dat hráčů: Přerov vs. Holešov

V páteční večer 29. 1. na domácí palubovce podlehli muži domácího Spartaku svému soupeři z Holešova 3:4. Během utkání sbírala trojice členů a hráčů FBC Spartak Přerov (Brauner, Otevřel a Zákostelský) pokročilá data z utkání. I přes určité potíže se díky snaze kluků podařilo získat zajímavý materiál pro pozápasovou analýzu! Mezi zmíněné potíže patří náročnost zachycení střídání jednotlivých hráčů a pak také výpadek techniky pro zachycení střel ve třetí třetině zápasu v čase mezi 5:30 a 17:30 (tato data tak chybí!). Na druhou stranu jsou kompletně zaznamenány všechny zisky a ztráty míčků během zápasu a obecně změřen byl také hráčům strávený čas na hřišti.

Kteří hráči byli nejvytíženějšími?

Jelikož do utkání nastoupil Přerov na tři kompletní pětice, vyrovnaný čas na hřišti všech hráčů by se dal očekávat. Třetí pětka Přerova ale v závěru zápasu byla ze hry stažena a tak mají všichni její členové nejnižší hodnoty pobytu na hřišti. Kdo si naopak nejvíce prodlužoval svá střídání byli útočníci Kaďorek (přes 24 minut) s Jurečkou (přes 23 minut), kteří zejména v závěru utkání téměř neslezli z palubovky. Naopak, nejsvědomitěji, co se týče délky střídání, si vedla dvojice útočníků Gereš s Klimeckým (těšně přes 20 minut na hřišti). Výsledky jsou uvedeny v následujícím grafu.
https://public.tableau.com/javascripts/api/viz_v1.js

Time

Král zisků a král ztrát míčků

Jak sám uvádím na příkladu hokejových bratrů Sedinových, počet ztrát míčku (nebo puku) může spíše než o neschopnosti hráče napovídat o jeho snaze tvořit a dispozici diktování tempa hry s míčkem na holi. I tak je pohled na individuální ztráty a zisky míčků jednotlivých hráčů Přerova více než zajímavý. Mrkněte sami na graf. Vysvětlivky: TKA = zisky, z ang. takeaway a GVA = ztráty, z angl. giveaway.

TKA GVA

Velmi lichotivou bilanci si z utkání nese juniorský obránce Hořecký, který si připsal celkem 6 zisků míčku a zároveň ani jeden v zápase neztratil. Stejný počet zisků míčku si připsal i další obránce Fafílek a také útočník Tesař. Ten byl viditelný i ve druhé kategorii. Zaznamenal totiž celkem osm ztrát míčku. Výrazně nejvíce ztrát pak zaznamenal Kaďorek a to 15! Připomínám, že důkaz o tom, že vyšší počet ztrát je přímo závislý na aktivitě a kreativitě hráče (nebojí se riskovat) by pravděpodobně šlo najít! Vysokým počtem ztrát míčků se však principielně chlubit asi nedá.

Která pětka přehrávala Holešov?

Jednou z hlavních proměnných pro určení převahy na hřišti by ve florbale mohla být statistika Fenwick. Pro porovnání přerovských hráčů a lépe řečeno celých pětek jsem vybral veličinu Fenwick relativní (FRel%). Ta vyjadřuje mezi hráči relativní poměr střel na branku soupeře a střel mimo branku soupeře ku střelám na vlastní branku nebo mimo vlastní branku, to je vše v rozlišení přítomnosti a nepřítomnosi hráče na hřišti. Pokud má hráč hodnotu této proměnné rovnu přesně jedné, značí to průměr týmu, hodnoty vyšší než jedna znamenají vyšší aktivitu v případě přítomnosti hráče na hřišti a hodnoty pod hodnotu jedna naopak nižší. Výsledky jsou shrnuty v grafu níže.

 

FRel
Z grafu vidíme něco, co bychom možná nepředpokládali při náhledu na obecnou statistiku utkání.
První pětka Přerova ve složení Dvořák, Fafílek, Klimecký, Jurečka a Kaďorek v zápase zaznamenala dva góly a na hřišti byla u jedné inkasované branky. Navíc všichni její členové strávili na hřišti přes dvacet minut. V hodnocení dle relativního Fenwicku však dopadla první pětice Spartaku nejhůře. V jejich přítomnosti ohrožovalo brankáře Ceha daleko nejvíce střeleckých pokusů soupeře!
Druhá pětka zase vstřelila jednu branku, ale na hřišti byla celkem u třech gólů Holešova. Při zohlednění střeleckých pokusů v jejich přítomnosti ale vychází najevo, že Hnila, Vlček, Veselý, Koutný a Gereš si nevedli zase tak špatně, spíše naopak. Vůbec nejlepším hodnocením se chlubí Gereš, který byl na hřišti u 12 střel Přerova a jen 8 z holí soupeře.
Třetí pětku tvořila hned čtveřice juniorů a svůj úkol neprohrát minisouboj se soupeřem se jí povedlo splnit, když při pobytu na hřišti Maliny, Hořeckého, Tesaře, Kubalíka a Bibra gól vůbec nepadl. Navíc nikdo z nich neskončil utkání se záporným Fenwickem, tzn. v jejich přítomnosti nezaznamenal Přerov méně střel na branku či mimo než Holešov.

Kritika

Zmíněný Fenwick a další údaje je třeba brát s rezervou a to zejména ze dvou důvodů. Tím prvním je nízký vzorek dat na hodnocení! Tím druhým pak nerozlišování kvality střelby. Pokud např. tým spoléhá na brejkové situace, bude kvalita takových šancí vyšší než u střel od mantinelu, zvláště u florbalu na úrovni čtvrté nejvyšší soutěže.

Data k náhledu

Kompletní data o hráčích i týmech jsou k dispozici k náhledu zde:

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s