Live Blog: Vancouver Hockey Analytics Conference

Dobré ráno, Vancouver se probouzí do nového dne. Je sobota 9. dubna 7:50 ráno a já vyrážím vstříc adrese 515 W Hasting St, kde se dnes uskuteční konference hokejové analýzy. V tomto blogu se budu snažit zachytit zajímavé momenty a popsat své osobní dojmy.

9:10 Rob Vollman začíná s prezentací o historii hokejové analýzy. Ok, v roce 1941 Montreal Canadiens najali prvního člověka na data a statistiky. To bylo před 75 lety.
PS: Pěkné bylo ještě jeho úvodní slovo, ve kterém zdůraznil, že mezi nás přijeli nadšenci z Česka.

Téma 1: Taktika v hokeji

9:25 první specializovaná prezentace Arika Parnasse se týká přesilových her. Říká, že Washington Capitals jsou čtyři roky po sobě nejefektivnějším týmem v přesilovkách v NHL (a není to náhoda). Důležitou částí přesilovky je způsob dostat se do pásma a to ve formaci (1) a co nejrychleji (2).

9:55 Petbugs hovoří o rozdílech herních strategií (1) „nahoru-dolů“ a (2) postupný útok. První zmínka o „srdíčku“ v hokeji. 🙂 Výsledkem výzkumu je: Slabším týmům (z hlediska Corsi) se více výsledkově daří  při hře „nahoru dolů“. Silné týmy jsou úspěšné v obou herních případech. V případě nerozhodného výsledku je lepší strategií pro horší týmy zmírnit tempo hry (postupný útok). V případě dotahování výsledku, nejlepší strategií je zrychlit tempo („nahoru-dolů“).

10:10 Alex Novet mluví o hře ve středním pásmu. Nahazování puku není vhodnou strategií (potvrdily již dřívější výzkumy) pro výsledek v útočném pásmu. Ve své práci rozdělil hráče NHL do čtyř „vtipných“ kategorií dle způsobu zavážení puku do útočného pásma (obrázek, který se mi povedlo vyfotit jak amatér). Chvála se valí na Erika Karlssona, který ač obránce je u mnoha zavážení puků do útočného pásma a má jej na hokejce.

20160409_191951[1]

10:25 Garret Hohl hovoří o výběru brankáře v závislosti na jejich formě (tzv. „hot hand“). Zkoumal úspěšnost brankářů po velmi dobrém utkání (úspěšnost zásahů přes 92%) a velmi špatném (pod 85%), zjistil, že odpovědět obecně není snadné (ukázala jeho analýza dat). Každý gólman je v tomto indiviuální, Fleury hraje většinou dobře po dobře odehraném utkání, Reimer je opakem a nedokáže tak často předvést v řadě více dobrých nebo špatných výkonů.

Přestávka na kávičku. Osobní úkol poznat šéfa oddělení hokejové analýzy Vancouveru Canucks splněn. Těším se na pokec.

Téma 2: Média panel

11:20 Za chvíli vystoupí zástupci médií Thomas Drance, Jason Botchford a Dave Ebner. Shodují se, že je prostá hloupost nezabývat se analýzou dat v novinařině. Je to další prostředek, kvalitnější prostředek k tradičním statistikám, který je možný využít i ve vztahu k veřejnosti. Více používání analytiky, větší vzdělanost veřejnosti. Nedává smysl argument, že lidé by nechápali pokročilé statistiky a jejich výklad. Všichni jsou v šoku, že v TV není stále program o hokejové analýze. Diskuze nad cenou (Calder Trophy) pro nejlepšího nováčka sezóny NHL. McDavid dostává nejvíc hlasů, Panarin a Gostisbehere zmíněny také.

12:05 čas na oběd, dnes thajská kuchyně. Myslím, že dobrý výběr po severoamerickém burgeru a lososu z Pacifiku včera. 🙂

Téma 3: Hodnocení hráčů

13:05 Matt Taddy začíná s grafem o plus mínus. Prosím přečíst nedávno vydaný článeček od Hockey Ninja, který sedí na konferenci vedle mě. Ve své práci používá rozhodně nejodbornější pohled na věc, spousta rovnic a latiny. Zpracoval regresní model pro hodnocení upraveného plus mínus hodnocení (převzato z NBA). Sidney Crosby z tohoto modelu vychází velmi dobře. Srovnává hodnocení s platy hráčů. V sezóně 2013/2014 byl Ondřej Palát nejvíce podhodnocený hráč za poslední léta NHL.

13:25 Dave Cameron je konzultantem hokejistů San Jose Sharks a bude mluvit o hodnocení hráčů dle tzv. two-play (balanc útočných a obranných kvalit hráče) hry. Kritika plus mínus a Corsi. ELO hodnocení vzniklo v roce 1939 k hodnocení hráčů šachu a mluvčí převzal hodnocení do NHL. Pořadí nejlepších hráčů: 1. Crosby, 2. Getzlaf, 3. Datsyuk, 9. Jágr. Hodnocení pro hráče pracuje s očekávaními pro daného hráče a vyvíjí se v čase. Ekman-Larsson vychází dle ELO hodnocení jako nejlepší obránce. Stanley Cup vyhraje NYR nad STL dle ELO. 🙂

13:50 Tak můj výstup je za mnou. Pocit takový nic moc (pospíchačka), ale možná to nebylo úplně špatně. 🙂 Severoameričani mají prezentaci prostě v krvi, ale jednou jsem je rozesmál a to větou, která nebyla plánována. 🙂 Snažil jsem se mluvit o tom, jaké události na ledě ovlivňují hodnocení fanoušků.

13:53 Micah Blake McCurdy povídá o předpovědním modelu zisků bodů v utkání. Pravděpodobnost výhry pro tým se mění v čase, mění ji výrazně góly a mírně i přesilové hry. Model ukazuje zda trenéři správně nasazují hráče v situacích, kdy (1) potřebují vstřelit gól a kdy (2) potřebují ubránit výsledek.

Pozn.: Ok, Thomas Drance mě začal sledovat na twitteru – jsem pod tlakem! A potěšen.

14:15 Matt Cane a predikce platu pro volné hráče NHL. Prezentuje testování různých modelů (základní statistiky vs. pokročilé statistiky). Grafy na: puckplusplus.com/contracts

14:45 coffee break

Téma 4: Rozmanitá témata

15:05 Peter Tingling začal prezentaci otázkou: „Je opravdu Detroit odlišný?“ Mluví o draftu a výměnách hráčů. Popsaná rozhodování jsou opravdu náročná. Odpověď na první otázku: „Ano, Detroit je odlišný.“ „Je skvělý na draftu?“ „Ani ne.“

15:20 David Wilson mluví také o draftu. Zkoumá čas na hřišti hráčů, kteří byli draftováni mezi lety 1998 a 2008. Uvádí, že nejefektivnější je v 1. kole draftovat centra nebo obránce, v pozdních kolech draftu (5. nebo 6.) zase brankáře.

15:35 Carolyn Wilke a Nick Mercadante hovoří o brankářích. Užití analýzy dat ukazuje, že neexistuje korelace mezi výhrami a platem brankáře. Zajímavé, že není nalezena ani korelace mezi úspěšností zákroků a platem. Silná korelace je nalezena mezi platem a časem na hřišti! Což mi připomíná Česko, kdo má vysoký plat, tak hraje, jasné?! Potřebujeme pro brankáře lepší statistiky k hodnocení! Mercad/60 je upravená úspěšnost střelby zohledňující lokaci a nebezpečnost (šance) střelby, průměr ligy a stav skóre (vedení, dotahování).

15:55 Jack Han pracuje (nebo pracoval?) v oblasti marketingu pro Montreal Canadiens a bude povídat kromě jiného o videoanalýze v hokeji. Wow, Jack povídá o přístupu ZEN, který zapracovává i do své práce. Pro něj, nejde jen o výhry, ale o proces. Pravděpodobně pro mě osobně nejhlubší myšlenka. V hokejové analýze se snaží o jednoduchost, používá QoC (kvalita soupeře) vs. QoT (kvalita spoluhráčů), WoWY, ZS%, Zone Entry vs. Zone Exits numbers. Nesouhlasí s myšlenkou postavit nováčka do čtvrté lajny s očekáváním, že se vyšplhá na žebříčku výš. Další důležitým prvkem je rutina. Používá pravidlo 100-10-1, tzn. 100 minut práce analytika je vysvětlena v 10 minutách kouči a v 1 minutě hráčům (čím déle, tím méně zapamatovatelná). Disciplína další důležitou věcí ve vedení klubu, tzn. vědět, co dělám, proč to dělám, umět zpomalit a zamyslet, být přítomný. Další wow. 🙂

16:12 Stephen Robinovitch povídá o zraněních a přesněji o zraněních a nárazech hlavy. Testovali na hráčích univerzit (18 – 25 let) údery na hlavu skrz senzory v helmě. 68% ze 173 pozorování směřovalo na hlavu z boční strany (je dostatečně chráněna?). Nejčastěji je hlava zasažena plexisklem, ramenem a rukami. Probíhá diskuze nad tím, zda se dá materiál těchto kontaktních bodů změnit k ochraně hráčů.

Pozn.: Tak se dívám na twitter a propásl jsem Canucks hráče, kteří se pohybovali v okolí Rogers Areny a rozdávaly podpisy. No, zopakuji si řeč Jacka Han, vědět proč tu jsem. 🙂

16:35 před námi už je jen workshop ohledně zpracování dat. Tak se jdu učit. Učiteli jsou Kurt Routley a Jack Davis.

Navíc mi dochází baterie. To je asi dnes vše, přátelé. Až vše spolykám, určitě se ještě nějakým způsobem ozvu s dozvuky!

Video z konference bude k dispozici 19. dubna!

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s