Význam Corsi v NHL (aktuálně)

Co že to ta statistická proměnná s názvem Corsi vlastně je, už pomalu více a více lidí začíná vědět a to i u nás. Ale pro jistotu, Corsi počítá rozdíl střeleckých pokusů (góly, střely na branku, mimo i zblokované) pro vlastní tým a pro soupeřův tým. Má-li tedy jeden tým Corsi -7 v jednom utkání, znamená to, že soupeř měl v utkání o sedm více střeleckých pokusů.

Ok, je to tak zásadní informace? Datová analýza jasně ukazuje, že ano! I přes to, že Corsi je občas podrobeno kritice, stále si drží své jasné místo na slunci. Existují totiž důkazy! Není náhoda, že nejlepší týmy ve statistice Corsi zaznamenávají nejvíce výher a lepší postavení v tabulce, v NHL včetně cesty ke Stanley Cupu!

RV_corsi

Autorem tweetu výše je Rob Vollman, hlavní organizátor zámořských konferencí o hokejové analýze, autor knihy Hockey Abstract. Závěr je jasný. Hned sedm z osmi týmů NHL, které jsou stále v boji o Stanley Cup, se umístilo po základní části v Top 10 hodnocení dle Corsi upraveného stavem utkání. Úprava dle stavu utkání je logická, jelikož je prokázáno, že při vedení jednoho týmu roste pravděpodobnost převahy soupeře (snaha o dotáhnutí skóre).

RV_addon

Týmem, který se řadil až na 18. pozici Corsi upraveného stavem utkání po základní části NHL byl New York Islanders. V prvním kole Play-off porazil Floridu, která byla dle zmíněné statistiky až 19.! Takže, další důkaz místo slibů.

RV_LA_ANA.JPG

Jelikož nežijeme ve světě, kdy by čísla určila s absolutní přesností vítěze série (což je naštěstí dobře), tak existují i výjimky. Los Angeles (byl vůbec první) i Anaheim jsou silné týmy dle Corsi upraveného dle stavu utkání. Jejich protivníci z 1. kola San Jose a Nashville však dle stejné metriky nebyli o mnoho pozadu, takže je otázka jak moc o velké překvapení šlo.

Vzkaz je zde jasný: Corsi a měření střelecké převahy má v NHL své nezastupitelné místo!

Kdo tedy vyhraje Stanley Cup? Dallas či Pittsburgh by dle výsledků ze základní části mohli mít navrch. Moc se asi nevěří NY Islanders, „čísla“ úplně nevěří ani Washingtonu. V Play-off jde jistě i o další elementy jako současná forma, hra pod tlakem, tak se nechme překvapit, zda stejně jako uplynulé ročníky, dojde k vítězství hokejové analýzy nebo se její predikce zachvějí nejistotou.

Mimochodem, nejen v NHL se začíná význam pokročilých dat projevovat. Český titul před pár dny ukořistil Liberec, jediný celek u nás, který se jako první veřejně přiznal k využívání analýz dat z hokeje. Další náhoda?

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s