Mladý kouzelník s daty generálním manažerem v NHL!

Toto je příběh Johna Chayky, nejmladšího generálního manažera historie NHL.

chayka-john-05052016

Ve 26 letech byl letos John Chayka jmenován do pozice generálního manažera Arizony Coyotes. Zapsal se jako nejmladší generální manažer do historie NHL. Kdo je to vlastně Chayka a co stojí za jeho jmenováním do tak významné hokejové pozice?

cp-nhl-gm-ages

Neil Lane o něm prohlásil: „Podle mě ho nejlépe vystihují slova Wayna Gretzkyho a sice, že míří tam, kde puk bude, ne tam, kde puk už je.“ Lane je zakladatelem firmy Stathletes, kde úzce spolupracoval právě s Chaykou. Stathletes je firma zabývající se sběrem a analýzou hokejových dat. „Vždy se ohlížel dopředu, zajímalo ho, kudy dál jít, chtěl být napřed před ostatními“ dodal Lane na adresu Chayky.

Na začátku byla vášeň a podnikání

Ještě dříve byl Chayka hokejistou, jehož kariéru přerušilo zranění. Fascinovala ho analýza dat ještě předtím, než se v NHL stala vyhledávaným nástrojem profesionálních klubů. Na škole pomáhal hráčům zlepšit svou výkonnost na základě dat, které sám sbíral. Setkání s Lanem zajímajícím se o podnikání, vědu a matematiku znamenalo počátek zrodu úspěšného projektu – Stathletes.

Oba parťáci byli do své práce seriózně zabraní a tak netrvalo dlouho a účastnili se schůzek s kluby NHL. I když byli v té době mnozí manažery klubů k užití dat velmi skeptičtí, dostali Lane a Chayka to, co potřebovali. Zjistili, co kluby NHL zajímá, založili firmu na sběr a analýzu hokejových dat a takto začali své výsledky nabízet.

„Čísla nelžou. Nezodpoví všechny otázky, ale jsou efektivním nástrojem pro zahájení diskuze“ tvrdí David Simpson, univerzitní učitel, pod kterým Chayka studoval. Sám Chayka bere analýzu dat jako doplněk procesu rozhodování při řízení hokejového klubu, uvědomuje si všechna omezení s daty spojená a hledá efektivní a co nejobjektivnější cestu.

Chayka krátce pracoval jako konzultant pro Vancover Canucks, v roce 2015 se připojil na stálo k organizaci Arizona Coyotes a hned po roce střídá Dona Maloneyho (57) na pozici generálního manažera! Jmenování mladíka vyvolává v zámoří bouřlivé diskuze, Coyotes hledají po bok Chayky zkušeného asistenta, pozice generálního manažera shrnuje množství aktivit od stavby týmu přes skauting, trenérství či zvládání množství pracovních schůzek a vyjednávání. „Bylo mi potěšením pracovat s Chaykou déle než mohl zažít kdokoliv jiný. I přes jeho věk má spoustu zkušeností a dovedností, které stále rozvíjí. Čím více času s ním strávíte, tím více je vám jasné, že má velké nadání, které mu umožní být vynikající generální manažer“ uzavírá Lane.

Analytika třese tradičními přístupy v NHL

Na odpověď, zda je angažování mladého kouzelníka s čísly, tou správnou volbou, si budeme muset nějaký čas počkat. Již v roce 2014 překvapilo podobnou akcí Toronto Maple Leafs angažováním tehdy 28-letého Kyla Dubase do pozice asistenta generálního manažera (po bok Brenadana Shanahana). Dubas využíval analytické nástroje v pozici manažera juniorského celku Sault. Ste Marie Greyhounds, kde za tři roky tým vytáhl z pozice posledního ve své divizi až na první místo.

Veterán mezi generálními manažery Brian Burke z Calgary prohlásil: „Pokud existuje tým, který využívá analytiku i na rozhodnutí jakého hráče vybrat v draftu, chci, aby tento tým byl v naší divizi.“ John Chayka, manažer divizního soupeře Calgary na tuto poznámku poslal jasný vzkaz: „Jasně, že používáme analytiku při NHL draftu.“ Jak tedy dopadnou cesty Toronta nebo Arizony v následujících letech? Jak zareagují týmy pod vedením manažerů typu Burke?

V NHL se přepisuje historie.

Zdroj: http://www.cbc.ca/sports/hockey/nhl/john-chayka-nhl-1.3577346

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s