Predikce finále: Penguins vs. Sharks

Do boje o nejslavnější hokejovou trofej světa se letos dostaly týmy Pittsburgh Penguins a San Jose Sharks. Že se ve finále utkají právě tyto celky, které se v podobné situaci déle nevyskytly, náhoda není! Oba týmy jsou ve finále právem, byly nejlepšími týmy ze svých konferencí a to není fráze, toto tvrzení podporují data.

Čeho si u obou soupeřů všímat? Hybatelem predikcí výsledku hokejových zápasů se stala statistika Corsi.

Score-adjusted regular season Corsi

Pod složitým názvem se skrývá poměrně jednoduchá záležitost. Sledujeme-li po celou sezónu střeleckou převahu týmů při hře 5 na 5 a zohledníme-li stav utkání (při vedení obvykle tým méně střílí, ale vytváří si větší šance), můžeme porovnávat mezi sebou týmy napříč ligou. Toto srovnání se v NHL ukázalo jako velmi dobrým (přesnější než počet získaných bodů) vodítkem pro identifikaci týmů, co udávají tempo hry a často vítězí. Přiřadíme-li každému týmu číslo dle pořadí v této statistice, dostaneme se k následujícímu obrázku.

dlouhodobe_Corsi.JPG

Na něm vidíme série Play-off a postupy týmů s uvedením pořadí ve Score-adjusted regular season Corsi (SARSC). Co z toho plyne? Ve východní konferenci zatím nedošlo k žádnému překvapení (zelená políčka značí postup favorita)! Vidíme, že ani Florida dle hokejových analytiků nebyla silným týmem, vítěz základní části Washington nestačil na Pittsburgh (dle předpokladů?).

Na západě je to trochu divočina. V prvním kole překvapilo nejvíce asi vyřazení Los Angeles Kings, ovšem všechna „překvapení“ se odehrála v souboji týmů s velmi srovnatelnou statistikou Score-adjusted regular season Corsi.

Ve finále se ocitá Pittsburgh, druhý nejlepší tým v této statistice v základní části. Na západě je to pak celkově osmé San Jose.

Score-adjusted Hot Hand Rolling Corsi

Mysleli jste si, že první název je jednoduchý? 🙂 Výše popsaný název statistiky budu zkracovat jako SAHHRC a co že znamená? Střelecká převaha upravená dle stavu utkání, to je stejné jako předchozí statistika. Namísto výsledků ze základní části je zde však zohledněno jen pět posledních zápasů týmů a statistika by měla lépe zohledňovat aktuální formu týmů! A to se také potvrdilo. Pokud bychom zpětně predikovaly utkání Play-off pomocí zmíněných proměnných, dojdeme k následujícímu.

SARSC správně určilo vítěze ve 48 případech (z 85 utkání) s úspěšností 56,5%.
SAHHRC správně určilo vítěze ve 49 případech ze stejného počtu zápasů, což tvoří úspěšnost 57,6%.

Co je na těchto číslech zajímavé?

  • Oba prediktory se vyznačují úspěšností vyšší než 50% (to by značilo náhodnou závislost), i když vzorek dat je zde malý.
  • Úspěšnost není zásadně vysoká. Nelze tak s velkou jistotou predikovat výsledky zápasů jen dle „minulého“ Corsi.

Oba týmy prokázaly, jak dlouhodobě (zejména Penguins), tak aktuálně (zejména Sharks), že dokáží přehrávat své soupeře (kladné Corsi).

Penguins se po základní části chlubí hodnotou SARSC 53,0% (druhá nejlepší v NHL), Sharks pak mají 52,1% (osmá). Rozdíl mezi oběma týmy tak ani v tomto ohledu není až tak zásadní. Jak jsou na tom oba soupeři aktuálně? Dle SAHHRC mají Penguins 53,7% a Sharks potom 54,7%.

Přesilové hry

Jelikož se Corsi měří jen při hře 5 na 5, zmiňme zde důležitou (25% branek padá při přesilových hrách) hru v přesilových hrách (PP), resp. oslabeních (SH).

Jak na tom byli oba soupeři v základní části a jak jsou na tom v Play-off?

Úspěšnost v základní části:
PP%: 22,5 vs. 18,4 pro Sharks (rozdíl 4,1)
SH%: 84,4 vs. 80,5 pro Penguins (rozdíl 3,9)

Úspěšnost v Play-off:
PP%: 27 vs 23,4 pro Sharks (rozdíl 3,6)
SH%: 83,6 vs 80,4 pro Penguins (rozdíl 3,2)

Vidíme, že Sharks jsou lepším týmem, co se týče ofenzívy v početní převaze. Penguins však lépe brání oslabení. V porovnání obou rozdílů nám lehoulince ční tým žraloků, ale rozdíl zde není nijak zásadní.

PDO

Poslední metrikou, dle které budeme oba finálové soupeře srovnávat je PDO. PDO měří součet úspěšnosti zásahů brankáře a úspěšnosti střelby týmu. Hodnoty v dlouhodobém horizontu konvergují k číslu 100. Týmy s vyšší hodnotou se chlubí lepšími výkony gólmanů, svých střelců anebo jednoduše jen štěstím, které se k nim přiklání.

Jak na tom byly oba týmy v základní části dle PDO a jak jsou na tom v Play-off?

Základní část:
PDO: 100,7 (91,8 + 8,9) vs. 100,3 (90,8 + 9,5) pro Penguins

Play-off:
PDO: 104,1 (91,6 + 12,5) vs 101,2 (92,0 + 9,2) pro Sharks

Na výše uvedeném je nejzajímavější vysoká hodnota PDO pro Sharks v Play-off. Můžeme si povšimnout, že je způsobena vysokou úspěšností střelby (12,5% oproti 9,5% v základní části). Dokážou si žraloci udržet takovou střeleckou úspěšnost i ve finále?

Verdikt

Co hraje pro Pittsburgh Penguins

  • dlouhodobé výsledky střelecké převahy v průběhu celé sezóny (SARSC)
  • PDO

Co hraje pro San Jose Sharks

  • aktuální forma přehrávat soupeře (SAHHRC)
  • mikroskopická výhoda v přesilových hrách

Z dlouhodobého hlediska má navrch Pittsburgh. V aktuální formě hrající Sharks, kteří dokázali v 1. kole vyřadit silné Los Angeles Kings však budí strach a po právu. Pokud se jim povede držet si formu a vysokou úspěšnost střelby, mohou to být oni, kdo zvednou v červnu Stanley Cup. Můj osobní tip:

predikce

V procentech vyjádřené šance by byly asi 52% vs 48%, vyjádřeno kurzy sázkových kanceláří pak 1.96 vs 2.04.

Pro zajímavost, jaké kurzy nabízejí sázkové kanceláře u nás?

Tipsport: 1.72 Penguins vs 1.98 Sharks
Fortuna: 1.72 Penguins vs 2.05 Sharks
Sazka bet: 1.60 Penguins vs 2.16 Sharks

Hmm. Ne, že bych si byl sázkou jistý (a sázet nebudu), ale proč nezkusit kurz 2.16, obzvlášť s vědomím, že aktuální forma by mohla být na straně Sharks?

Poznámka pod čarou

Matematický guru Micah Blake McCurdy sestavil model (ne predikční) vyjadřující šance týmů na Stanley Cup. Dle tohoto modelu je to 56% pro Penguins a pouze 44% pro Sharks.

 

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s