Článek přináší analytický pohled na střelbu ve florbale. Asi jako první na světě přináší údaje o lokaci střelby, její úspěšnosti, to vše podložené reálnými daty z florbalových utkání.
Pro zjednodušení jsou střely rozděleny dle místa jejich vyslání. Těchto oblastí je 6 a všechny se nacházejí na útočné polovině střílejícího týmu. Odkud se nejčastěji střílí?
Nejvíce střeleckých pokusů (góly, střely na branku, vedle i zblokované) je vysláno z tzv. před brankového prostoru. Naopak nejméně potom z křídel z větší vzdálenosti.
Cítíme, že právě střely z před brankového prostoru jsou nebezpečnější, jak výrazně jsou ale nebezpečnější?
Na to nám odpovídá obrázek výše. Více než každý pátý střelecký pokus „zblízka“ končí gólem. To je asi 3,3x více než střelecký pokus „odjinud“. Další zajímavým zjištěním může být, že střelecký pokus z útočného křídla má velmi podobnou šanci na to skončit brankou jako pokus z osy hřiště dále od branky.
Poslední vizualizace hodnotí střelbu z hlediska pravděpodobnosti zblokování střely v daných oblastech.
Obrázek ukazuje pravděpodobnost bloku střely z různé oblasti útočné poloviny hřiště. Docela zřetelně je vidět, že i když střela z osy z větší dálky má podobnou pravděpodobnost na gól jako střela z útočného křídla, šance bloku je zde vyšší. Nejčastěji pak končí blokem střely z křídla z větší dálky (téměř 50%!).
Shrnutí
- střelecký pokus z před brankového prostoru má 3,3x větší šanci než ostatní pokusy, že skončí gólem
- šance na gól střelou z útočného křídla a z osy z větší dálky je shodná
- letí-li střela z větší dálky, je pravděpodobnost bloku více než 40%
Tato základní analytická zjištění mohou pomáhat lépe vyhodnocovat řešení situací trenérům i samotným hráčům. V dalším článku bude pozornost zaměřena na typ střelby dle provedení v rozdělení na střely tahem, příklepem a z první.
Analýza provedena nad 3883 střelami, převážně z utkání české florbalové Extraligy.
1 komentář: „Odkud padají góly ve florbale?“