Střela tahem vabank, ale z první je to pekelně nebezpečné!

V předchozím článku o střelách ve florbale jsme zjistili, že:

  • střelecký pokus z před brankového prostoru má 3,3x větší šanci než ostatní pokusy, že skončí gólem
  • šance na gól střelou z útočného křídla a z osy z větší dálky je shodná
  • letí-li střela z větší dálky, je pravděpodobnost bloku více než 40%

A protože jsme sbírali údaje i o typu střelby, posuňme se v analýze hlouběji. Typ střelby je rozdělen na tři významné skupiny – tahem, příklepem a z první. Asi není třeba vysvětlovat rozdíly mezi těmito typy střel.

Který typ střelby je nejnebezpečnější?

Počítáme-li všechny střelecké pokusy (góly, střely na branku, střely vedle a střely zblokované), lze obecně vyjádřit úspěšnosti vstřelení branky následovně:

Tahem – 6,0%
Příklepem – 9,1%
Z první – 17,6%

Dle očekávání jsou nejnebezpečnější střely z první, u kterých se musí brankář i blokující hráči přesunovat ve snaze zabránit gólu. Jak to, že jsou střely tahem méně nebezpečné než příklepem? K pochopení je třeba jít ještě hlouběji. Podívejme se, jaký podíl kterého typu střel je vyslán z jaké oblasti na soupeřově polovině hřiště.

strely_podily

Obrázek nám napovídá, kde leží „zakopaný pes“. Vidíme, že zatímco více než 30% střel příklepem a z první je vysláno z před brankového prostoru, pouze cca 12% střel tahem letí takto zblízka. Tahem tedy hráči střílí obvykle z větší vzdálenosti, pravděpodobně v důsledku potřeby více času na přípravu střely.

Obecnou nebezpečnost střelby v dělení na její typ můžeme při znalosti gólové úspěšnosti ze všech oblastí vyjádřit číselně. Reálnou gólovou úspěšnost dle typu známe, přes výpočet předpokládané gólové úspěšnosti určené podíly typu střelby z oblastí, se dostaneme k obecnému číselnému vyjádření různých typů střelby. Výsledek měříme jako rozdíl skutečné a předpokládané (všechny typy střelby mají stejnou gólovou úspěšnost) gólové úspěšnosti a zjistíme následující:

Tahem – 75%
Příklepem – 77%
Z první – 158%

Jinými slovy, kdyby všechny střely v utkání byly vyslány tahem, dočkali bychom se 75% gólů oproti reálnému stavu, tedy o čtvrtinu méně. Z výsledků vidíme, že střely tahem i příklepem mají velmi podobnou nebezpečnost, ale střely z první jsou asi 2,1x nebezpečnější!

Odkud a jak padá tedy nejvíc gólů?

V analýze jdeme v posledním kroku ještě hlouběji a zohledníme jak oblast vyslání střely, tak typ střely. Gólová úspěšnost všech střeleckých pokusů je pak zobrazena v obrázku níže.

Strely_USPESNOSTI.JPG

Vidíme, že střely tahem i příklepem mají velmi podobné šance na vstřelení branky z jakéhokoliv místa. Zajímavý jemný rozdíl nalezneme jen u střel z útočného křídla. Zatímco tahem skončí více gólových střel vyslaných z levé strany, tak pro příklep je úspěšnější pravá strana. Pravděpodobně se může jednat o převahu levorukých střelců, dílem zde může hrát roli i náhoda. Zajímavý je pohled na střely z první. Zatímco u střel z dálky od mantinelu není úspěšnost nikterak vyšší (1,6x) oproti dalším typům střelby a do jisté míry podobně to platí u střel z dálky z osy hřiště (1,8x vyšší), rozdíl najdeme u střel zblízka. Střely z před brankového prostoru jsou cca 1,9x nebezpečnější pokud vyslány z první a hlavní rozdíl znamenají střely z útočných křídel, kdy má střela z první cca 3x vyšší šanci skončit brankou než střela tahem nebo příklepem.

Poslední vizualizaci tvoří bloky střel, které dotváří mozaiku naší analýzy. Jaké jsou šance na blok dle typu střelby a lokace vidíme v následujícím obrázku.

strely_BLOKY.JPG

Síla střely z první, kromě nutnosti zmíněného přesunu brankáře a obrany, tkví také v těžší práci pro blokující hráče. Tyto střely tak často proletí až k nebo kolem brankáře. Obecně vyšší pravděpodobnost nezblokované střely má i střela příklepem oproti střele tahem (ta je nejčastěji zblokována), zejména se to projevuje u střel z osy hřiště. Pokud tedy víme, že střelecký pokus tahem i příklepem je zhruba stejně nebezpečný pro vstřelení gólu a zároveň je vyšší pravděpodobnost bloku u střely tahem, musíme tedy uznat i to, že pokud střela tahem projde přes blokující hráče, je šance na vstřelení branky vyšší než u střel příklepem (pravděpodobně vyšší přesnost). Dá se tak říci, že střela tahem je více nevyzpytatelná než střela příklepem.

Shrnutí

  • Nejnebezpečnější typ střelby ve florbale jsou pokusy z první, ty mají asi 2,1x vyšší šanci na gól než střely tahem a příklepem, které jsou vzájemně podobně nebezpečné
  • Obecně je pravděpodobnost gólu příklepem vyšší než tahem, protože střely tahem jsou vysílány daleko častěji z větší dálky
  • Střela z útočného křídla z první je 3x nebezpečnější než střela jiným typem z této oblasti
  • Střely tahem končí nejčastěji blokem (z dálky cca 50%), ale pokud projdou, končí častěji gólem než střely příklepem

Analýza byla provedena nad daty s 3883 záznamy o střelách, převážně z české nejvyšší florbalové soutěže.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s