Sparta a těsně za ní Liberec si vytváří nejčastěji převahu

Třinec a Kometa Brno zatím bodově vládnou české hokejové Extralize, v závěsu se drží Liberec, nadějně vypadá i Litvínov a Sparta. Přehrávají tyto týmy své soupeře na ledě nebo hraje u některého z nich svou roli také štěstí?

Od letošního ročníku jsou pro veřejnost zveřejněny mapy střel a statistika střeleckých zón z každého utkání. Díky tomuto a znalosti pravděpodobností vstřelení branky (zjištěno z vlastních dat z WSM ligy) z každé zóny můžeme uvést do analýzy hry týmů nové hledisko – lokaci střelby.

V každém utkání jsem tak pro týmy spočítal jejich střeleckou převahu (Shots For % = podíl střel na branku pro tým) s průměrnou hodnotou 50%. Tuto hodnotu jsem převážil dle toho, z které zóny byly střely vyslány, tzn. že pokud při střelách 26:26 (50%) měl domácí tým více střel na branku z nejnebezpečnějšího před brankového prostoru, převážený počet střel může být 35:26 (57,4%). Obdobně, PDO počítané ze střel na branku bylo převáženo dle lokace střelby. Nyní si můžeme zobrazit dosavadní výsledky pro všechny týmy.

pdovssf

Z grafu vidíme, že týmem, který má nejčastěji nad soupeři herní převahu je HC Sparta Praha s hodnotou SF% 58%. To znamená, že Sparta v dosavadním ročníku vyslala 58% průměrně nebezpečných (dle lokace střelby) střel na branku na své soupeře a na její bránu šlo 42% stejně nebezpečných střel. V závěsu za Spartou je loňský mistr Liberec. Naopak nejvyšší efektivitou zakončení (vysoké PDO) se chlubí Kometa Brno a zejména Třinec. Jejich efektivitu ovlivňuje ve velké míře štěstí, v menší pak kvalita brankáře a kvalita střelců. Ovšem podprůměrná hodnota SF% pro Třinec je zarážející. Sympaticky se pak jeví v tabulce až desátá Olomouc, která si dokáže vytvářet více nebezpečných střel nad soupeři, avšak schází efektivita (smůla). Nejvíce smůly vůbec pak mají poslední Karlovy Vary s nejnižší hodnotou PDO. Nejčastěji pod tlakem soupeřů hrají letos Pardubice, ty jsou v tabulce předposlední.

Výhody zohlednění lokace střelby:

  • hlubší porozumění dění na ledě než je tomu u obecné statistiky střel na branku
  • možnost objektivnějšího hodnocení síly týmů (skrz schopnost dostávat se ke střelám z výhodnějších pozic)

Nevýhody zohlednění lokace střelby:

  • váhy nejsou převzaty z české Extraligy (absence dat), ale z WSM ligy
  • ve výpočtu není zohledněn stav utkání, tzn. týmy, které jsou často ve vedení mohou mít tendenci více bránit a inkasují vyšší počet střel na jejich branku (tzv. „score effect“), částečně odbouráno právě lokací střelby (tým ve vedení má méně střel, ty bývají ale více nebezpečné)
  • statistika střeleckých zón počítá se střeleckými pokusy (i střely mimo a zblokované), kdežto v mém výpočtu vstupují do vzorce pro pouze střely na branku. Rizikem tak je, že existují týmy, které střílí mimo nebo do bloku více/méně než ty další z určité zóny, třeba té před brankové

 

1 komentář: „Sparta a těsně za ní Liberec si vytváří nejčastěji převahu

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s