Lokace střelby vysvětluje v Extralize 34% hodnot PDO

V článku Sparta a těšně za ní Liberec si vytváří nejčastěji převahu jsem uvedl lokaci střelby jako hledisko k hlubšímu porozumění výkonnosti týmů v hokejové Extralize. Jak si vedli týmy v základní části?

Pohled na tabulku, kde jsou týmy uspořádány dle dosažených bodů, je zřejmý:

  1. Liberec – 103 bodů
  2. Třinec – 98
  3. Sparta – 94
  4. Hradec Králové – 89
  5. Litvínov – 88
  6. Brno – 84

a tak dále…

Následující graf na svých osách zobrazuje PDO (součet úspěšnosti střelby a zásahů brankáře) a SF% (Shost For% = podíl střel pro vlastní tým na celkovém počtu střel). Obě tyto proměnné jsou upraveny dle lokace střelby (SL adj = Shot Location adjusted), kdy střela zblízka (v tzv. Home plate výseči) má vyšší váhu než jiná střela.

pdovssf.png

Z grafu plyne, že nejlepšími týmy z hlediska střelecké převahy byly po základní části Sparta (58,5%) a Liberec (56,3%). Dle tabulky druhý Třinec zaznamenal nejvyšší hodnoty PDO. Kromě kvalit brankáře a střelců (zvyšující úspěšnosti zásahů a střelby) Ocelářů může hrát svou roli (pro jejich bodový součet) i štěstí.

Jaký vliv na vysvětlení PDO má lokace střelby?

Hypotéza je tato:

„Týmy by teoreticky měly mít hodnoty PDO rovny 100. Týmy, které si vytváří relativně více střel z před brankového prostoru než ty druhé, budou mít PDO vyšší než 100 a naopak týmy s hodnotami PDO pod 100 jsou těmi, které relativně střílí z větší dálky od branky soupeře.“

lokace34

Tabulka nabízí testování hypotézy. Kdyby lokace střelby (definovaná zjednodušeně jako střely z před brankového prostoru a ty ostatní) upravila PDO všech týmů na hodnotu 100, mohli bychom tvrdit, že lokace střelby vysvětluje kolísání hodnot (variabilitu) PDO okolo hodnoty 100 ze 100%. Tak tomu pochopitelně není. Existují dokonce dva týmy, které jdou proti hypotéze. Olomouc s PDO 98.74 má po zohlednění lokace střelby PDO ještě nižší hodnotu (98.70) a Třinec pak 102.44 (102.73 s lokací střelby). V obou případech se s úpravou tedy dostáváme ještě dále od hodnoty 100.

Zbytek týmů Extraligy však hypotézu potvrzuje. Jako příklad si vezměme Spartu Praha. Ta má prosté PDO rovno 101.28, tedy nadprůměrná hdonota součtu střelecké úspěšnosti a úspěšnosti zásahů brankářů. Pokud ale zohledníme lokaci střelby, dostaneme se na hodnotu 100.05, tedy téměř 100. To znamená, že Sparta byla schopna častěji si vytvářet střelecké pokusy z před brankového prostoru než její soupeři.

Z analýzy vyplývá, že lokace střelby podobně jako v případě Sparty dokáže vysvětlit celkem 34% variability proměnné PDO.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s