Hřiště a arény zejí na jaře a létě roku 2020 prázdnotou a já se tak pustil do projektu HC ZUBR Přerov. Detailně jsem sledoval 14 zápasů týmu ze sezóny 2019/2020, sbíral data ze hry 5 na 5 a ve formě kvízu sdílím s fanoušky výstupy za tým i jednotlivé hráče.
Který hráč umí nejlépe „vybruslit“ z pod tlaku v obranném pásmu? Který rozdává ty nejzajímavější přihrávky? Který tvoří nejvíc šancí? To vše se postupně odkrývalo na startu června 2020 v sérii článků v Přerovském deníku! V tomto příspěvku najdete shrnutí projektu!
Publikované články zde:
1. díl: Data o přechodech pásma
3. díl: Specifická hráčská data
Výkony týmu
Přerov byl dohromady ve všech sledovaných zápasech lepší než soupeři ve všech klíčových indikátorech, viz. tabulka:
Volné cesty a přečíslení dohromady tvoří nebezpečné akce (nebo taky šance). Volná cesta je definována jako nekrytý střelec ve slotu (předbrankový prostor), který má reálnou šanci dostat se k puku a ohrozit branku.
Pod drobnohledem byla i hra týmu, co se týče přechodů pásem. I zde Přerov své soupeři povětšinou předčil. Graf níže sleduje proměnné přechodů pásem v průběhu sezóny, resp. 14 sledovaných utkání.
Lze si všimnout, že hlavně obrana středního pásma byla v první polovině sezóny velkou zbraní Přerova (šedá linie).
Celkově byl Přerov pod tlakem schopen opustit obranné pásmo s kontrolou puku ve 40% případů. Do útočného pásma se pak s kontrolou kotouče dostal ve 43% případů, kdežto soupeři to dokázali jen v podílu 35%.
A co herní styl. Čím vlastně Přerov své soupeře přehrával?
Čtverečky slouží jako zjednodušené rozdělení plochy útočného pásma. V horní polovině jsou zobrazeny střelecké pokusy Přerova dle typů útoku (rychlý útok, pomalý útok, napadání a po buly). Ve spodní polovině pak střelecké pokusy soupeřů. Na pravé straně obrázku je pak bilance nebezpečných akcí (šancí) dle typů útoku. Co je z výsledků zajímavé?
- Přerov byl daleko úspěšnější ve schopnosti ohrožovat branku soupeře ze slotu (oranžové údaje), kdy si držel hodnotu podílu svých střel právě zblízka okolo 30%
- Přerov ukázal svou sílu po vyhraných buly v útočném pásmu. Přerov i jeho soupeři vyslali porovnatelný počet střel z této herní situace, HC ZUBR se ale často dostával k zakončení zblízka a i na nebezpečné akce předčil soupeře v poměru 10:3.
- Nejvíce nebezpečných akcí (přes 50%) se tvořilo z rychlých útoků. I v nich nad soupeři vítězil Přerov především kvantitou.
- Jediným typem útoku, ve kterém zatápěli Zubrům soupeři bylo úspěšné napadání, kdy si soupeři Přerova vytvořili více šancí (14:17)
Výkony hráčů
DOPORUČUJI: Hrát si a vzájemně porovnávat hráče Přerova můžete v aplikaci Tableau.
Zde přináším několik shrnujících poznatků ze hry hráčů. Prvními a zásadními grafy sou tzv. radar grafy shrnující klíčové proměnné u jednotlivých hráčů.
Platí, že čím větší plocha u hráče, tím více byly jeho výkony komplexní a kvalitní. Do nominace MVP sezóny by si z hráčů zasloužili nominaci Zbořil, Pšurný nebo Číp, i když i další nezaostávali v mnohých herních činnostech. Potěšující zpráva pro fandy klubu je ta, že všichni tři zmínění podepsali s klubem novou smlouvu!
U některých dvojic hráčů se vzhledem ke slušnému vzorku dat dala zobrazit proměnná WOWY (z angl. with or without you = s tebou nebo bez tebe). O co jde? Prostřednictvím proměnné střelecké převahy můžeme hodnotit, zda se konkrétní dvojici hráčů dařilo lépe spolu na ledě nebo od sebe. V matici níže máme hráčskou hodnotu střelecké převahy v šedém políčku (50% = vyrovnaná bilance). Hodnoty společné pro více hráčů jsou pak rozprostřeny v matici.
V matici jsou jen hodnoty se solidním vzorkem dat. Co z údajů vyplývá?
- Krilovi to nejvíce sedělo v obraně s Weinholdem (63%). Naopak pár Krisl – Kubeš (38%) nebo Weinhold – Zbořil (45%) převahu netvořily.
- Nerozlučnou dvojicí byla obrana Kubeš – Zbořil s vysokou hodnotou střelecké převahy 69%!
- Útočné trio Goiš – Kratochvil M – Kratochvil Š spolu fungovalo výtečně (hodnoty okolo 61%)
Pro odhalování dalších typů herní chemie by bylo potřeba více dat. Poslední obrázek míří na střelecké pokusy hráčů a konkrétně lokace jejich projektilů v útočném pásmu.
U obránců se logicky jedná o střelbu z větší vzdálenosti, u útočníků lze odhalit jisté tendence. Pšurný, Navrátil, Goiš, Kratochvil Š nebo Süss směřovali své střelecké pokusy hlavně do oblasti slotu. Jiní hráči ostřelovali branku soupeřů z více oblastí a směrů.