Postupová sezóna – Data a odvolávání gólmana

Je březen 2019 a s Přerovem hrajeme ligový zápas na Vsetíně. Domácí otočili skóre z 1:4 na 5:4 a moc to s námi nevypadá dobře. V čase 56:32 si bereme timeout. Navrhuji odvolat gólmana a jít „do šesti“. Většina spoluhráčů se na mě nevěřícně dívá, zdá se to nezvykle brzo. I Vsetín je překvapen a my za 40 sekund vyrovnáváme. Zbylý čas pak využíváme na konečný obrat a výhru 6:5. Byl to okamžik, kdy kluci v týmu pochopili, že brzké odvolání gólmana může nést své ovoce.

Výzkum z hokeje došel k doporučením, z nichž vyplývá, že většina trenérů by měla odvolávat svého gólmana o dost dříve než je tomu v praxi běžné. Bavíme se pochopitelně o situacích v pokročilém čase zápasu při dotahování skóre. Doporučení se dají shrnout takto:

cca 4 minuty před koncem jít do 6 na 5 při dotahování 1 gólu
cca 6 minut před koncem jít do 6 na 5 při dotahování 2 gólů
cca 10 minut před koncem jít do 6 na 4 v případě přesilovky při dotahování 1 gólu
cca 20 minut před koncem jít do 6 na 4 v případě přesilovky při dotahování 2 gólů

Florbal je hra, u které se dá míček kontrolovat s vyšší jistotou než je tomu u hokeje. Jeden příklad za všechny: Pamatuji si na turnaj 3 na 3, na který odjel tým B.E.S.K.Y.D. Selection bez gólmana. Hrál celý turnaj 4 na 3 s prázdnou brankou a turnaj vyhrál.

Taktika agresivnějšího odvolávání gólmana nám letos dopomohla k ligovému titulu! Už před ligou jsem často trénovali podobné situace, nejčastěji hru 6 na 4. V lize jsme se do podobné situace dostali celkem třikrát:

Ve 3. kole hrajeme kvalitní zápas doma s Třincem. Prohráváme 3:4 a už při hře bez gólmana v čase 57:19 je na naší straně vyloučen hráč. Zůstáváme agresivní i v oslabení, získáváme míček a jdeme opět s prázdnou bránou. Čekáme na návrat hráče z trestné lavice a nakonec vyrovnáváme v čase 59:53. Zápas rozhodujeme v prodloužení a bereme dva body!

14 dní později hrajeme doma se Zlínem. V čase 52:41 dává Zlín gól na 5:7. Zanedlouho jdeme do šesti. V čase 56:52 snižujeme na 6:7 a v čase 58:15 vyrovnáváme! Prodloužení vychází lépe soupeři, pro nás je to alespoň další v koncovce ukradený bod.

Posledním zápasem, kdy jsme zkoušeli hru bez gólmana byl těžký zápas v Šumperku. V čase 55:37 zvyšují domácí na 1:3 z našeho pohledu. Ihned jdeme do šesti, soupeř fauluje v čase 57:30 a nabízí nám výhodu 6 na 4. Tu využíváme v čase 59:02 a je to 2:3. Další gól už nepadá, ale opět se nám povedlo hru bez gólmana přetavit v gól.

Skóre 4:0 při hře 6 na 5 a celkem 3 získané body do tabulky. Tyto body a koneckonců i snížení v Šumperku v konečném účtování mělo cenu zlata, doslova. Ve vyrovnané tabulce krademe 1. místo před Šumperkem, který má stejně bodů jako my, ale o ten jeden gól ze vzájemných zápasů méně.

I v play-up nastaly další podobné situace. V prvním zápase 1. kola s Mohelnicí jdeme do šesti v čase 55:40 při skóre 1:3. Soupeř fauluje, ale náš tlak snížení nepřinesl. V sérii s Hradcem Králové nám odvolání gólmana pomohlo ke kladnému skóre 2:1 a opět jednou po vyslouženém faulu. V baráži zase hra v šesti seděla soupeři. Horní Suchá se mocně dotahovala, když končila sérii s kladným skóre 4:0 při hře 6 na 5, naštěstí jsme si výhry v těchto zápasech i tak pohlídali.

To jsou vše reálné příklady, které mají stejný výsledek. Hra 6 na 5 je ve florbale nebezpečná a není třeba se bát do ní chodit včas. Vzpomínám si ještě na hru českých juniorů na nedávném brněnském Mistrovství světa proti Švédsku, kteří šli do hry 6 na 5 někdy ve 22. minutě zápasu při svém těsném vedení. Chtěli chvíli zklidnit hru. Zdálo se to jako bláznovství, ale trenéři věděli, co dělají. Celý turnaj tým vyhrál. 🙂 Řiďte se klidně doporučeními uvedenými nahoře. Nebudete riskovat, uděláte logický krok!

PS: Vše uvedené se opravdu stalo! 🙂

1 komentář: „Postupová sezóna – Data a odvolávání gólmana

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s