Postupová sezóna – Data a práce s hráči

Jak hodnotit hráče?
Jak s ním komunikovat jeho výsledky?
Jak využívat výsledky hráčů pro jejich nasazování do hry?

Na tyto otázky budu odpovídat skrz příběhy v tomto článku. Začnu zobrazením klíčového komplexního grafu, který shrnuje výkony hráčů v sezóně.

Co lze z grafu vyčíst?

  • osy grafu vyjadřují produktivitu hráče (vertikála) a jeho vliv na tvorbu převahy šancí (horizontála)
  • velikost symbolu značí čas strávený na ploše a barva symbolu rozlišuje kvalitu soupeřů, proti kterým hráč průměrně nastupoval

Níže jsou čtyři individuální příběhy hráčů z uplynulé sezóny.

Podceňovaný hubeňour

Slabé stránky: spousta ztrát míčků, málo síly, špatné zakončení
Silné stránky: zisky míčků, poziční hra bez míčku, předvídání, okamžité přepínání obrana-útok a naopak, kreativita přihrávek, atakování středu hřiště

Co mají společného jeho slabé stránky? Vzbuzují emoce a jsou sakra vidět. To může vést k frustraci diváka, spoluhráče, trenéra. Jemnější oko pak na hřišti vidí jeho silné stránky a díky tvrdým datům mohu vliv hráče ohodnotit střízlivě (v grafu průměr týmu). Pro mě se stal Foldyna užitečným univerzálem, který dokázal potrápit i ty nejsilnější soupeře! Během sezóny jsme měli s hráčem průběžnou komunikaci. Sdílel jsem mu jeho dobré výsledky převahy hry pro povzbuzení. Snažil se hrát méně „naslepo“ a být trpělivější. Do obrany si uhrál vždy své a některé geniální přihrávky v těžkých zápasech všem vykouzlily úsměv na tváři.

Od hledání sebe sama ke klíčovému střelci

Obránce Kavka vstupoval do sezóny bojem o sestavu. Pamatuji si jeho otázku: „O víkendu asi nebudu hrát, co?“ Po pár zápasech v sezóně bojoval s motivací k florbalu a na více než měsíc přestal chodit na tréninky. Škola, práce, životospráva, to vše mu ztěžovalo dát do florbalu víc. Nakonec se to v něm otočilo. Vrátil se k týmu, makal a svou šanci chytil za pačesy. Jeho hra se okamžitě projevila v datech. V prvním zápase měl nejlepší převahu šancí, v dalším to samé a hned zase. Tím si vybojoval stále místo ve druhém obranném páru, navíc byl střelcem ve druhé přesilovkové formaci. V play-up sázel důležité góly. Těch v sezóně ve 29 zápasech zaznamenal hned 14! Kdybych na datech neviděl jeho okamžitý přínos, tolik herního času by tak rychle nedostal. Jeho otázka „O víkendu asi nebudu hrát, co?“ dostala ve druhé polovině sezóny humorný nádech.

Enfant terrible týmu

Takové hráče každý zná. Geniální v zakončení, kreativní, ale vždy tam najdete „ale“. Do takové škatulky se dá zařadit i útočník Kowalik. Hráč, který dokáže rozhodnout zápas nebo překvapit soupeře nevšední fintou. Zároveň i horká hlava, provokatér a slabší článek do defenzívy. Mít takového hráče je pro mě fantazie! Není to s ním vždy snadné, ale jeho přínos pro tým potřebujete. Je to kluk, co roky na tréninky a zápasy dojíždí z daleka, jeho láska pro hru a k našemu týmu je zřejmá. Při komunikaci s ním se musím měnit. Při společném sezení jsem mu s pomocí dat představil vliv jeho hry na hru týmu. Vzal to za správný konec. Nechtěl jsem jej měnit, jen měl pracovat na pár detailech a snažil se. Nebyl v nich perfektní a vím, že ocenil mou upřímnost a ocenil čas na hřišti ve chvílích, které byly pro něj stvořeny. V play-up se stal naším ofenzívním lídrem. V náročné sérii 1. kola s Mohelnicí ničil soupeře svými góly, v baráži to byla jeho trefa v prodloužení, která zlomila Horní Suchou. Níže příklad karty srovnávající dotyčného se spoluhráči.

Málo produktivní mladíček?

Poslední příběh je o mládí. Prvoročáci v mužích to nikdy nemají snadné a pocítí to zpravidla jejich produktivita. Skvěle motivovaný kluk a centr třetí mladé formace Šamořil měl od startu sezóny přístup „superligového“ hráče. On sám nepatří mezi ty nejproduktivnější kluky. Ve 30 zápasech zaznamenal 11 bodů. I tak dostal naloženo, co se týče role v týmu. Vedl třetí formaci, často objektivně nejslabší s absencí silného zkušeného hráče. Jeho hra však silného a zkušeného hráče připomínala. Dokázal svou formaci vést ke kvalitním výsledkům, ne vždy bodovým, ale při kontrole šancí. Jeho vliv na hru je oceněn v grafu, kde figuruje v top 5 hráčích s vlivem na převahu týmu. Jeho přínos pro tým u tak mladého hráče je nezvyklý a při stažení sestavy na dvě pětky jeho jméno v sestavě zůstávalo. Jeho výsledky z dat jsem mu ukazoval po sezóně. No, měli jste vidět ten úsměv. 🙂 Věřím, že v další sezóně přidá další krok v produktivitě a jednou u něj „superligový“ nebude jen jeho přístup.

Data mi celou sezónu pomáhala v rozhodnutích o sestavě. Které hráče nasazovat spolu? Které do situací, kdy potřebujeme dát gól? Které do situací, kdy potřebujeme uhájit výsledek? S kvalitními informacemi navíc máte výhodu. Zlepšujete se jako trenér, zlepšujete hráče a zlepšujete tým. Za mě win-win-win.

1 komentář: „Postupová sezóna – Data a práce s hráči

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s