Postupová sezóna – Data a práce s týmem

V tomto článku je pozornost zaměřena na dvě specifické oblasti využití dat pro náš tým během sezóny:

  • Vývoj výkonů týmu v sezóně
  • Úprava hry dle soupeřů

Vývoj výkonů týmu v sezóně

Pravidelný sběr dat umožňuje sledovat vývoj hry týmu sezónu od sezóny a zápas od zápasu. Zde jsou výsledky (rozdíl skóre) týmu a rozdíl šancí ve všech zápasech sezóny 2021/22.

Občas se vyskytnou výsledkové výkyvy a je výhodné si na datech ověřit, zda hrálo roli i štěstí a další neovlivnitelné věci nebo ne. Dle toho může trenér přesněji reagovat a připravovat se na další zápasy. Tým od startu sezóny prokazoval určitou sílu a držel krok se soupeři v těžkých zápasech. Slabší období přišlo s koncem roku 2021 s prohrami s Prostějovem a v Třinci.

Hledali jsme oživení a věřili, že ještě můžeme promluvit do hry o postup. Na přelomu roku jsme učinili několik zásadních kroků a v trénincích jsme přidali na obrátkách naší hry, do které jsme tlačili více rychlosti a více aktivity bez míčku. Data jsem představil hráčům s tím, že jsme na správné cestě a k bojům o postup potřebujeme přidat o jeden rychlostní level. Výhry s Orlovou a ve Zlíně nás utvrdily, že jsem na správné cestě a dodaly nám zdravé sebevědomí. V postupové sezóně mě překvapila i vyrovnanost výkonů týmu během sezóny a potvrdil se smysl naší práce.

Úprava hry dle soupeřů

Data nám dala informace o našem týmu, zároveň ale i o soupeřích. Ve druhé polovině sezóny byly na řadě odvety. Specifické styly protivníků si někdy žádaly specifickou přípravu a taktiku na druhé měření sil.

V Orlové jsme prohráli 3:10. Věděli jsme ale přesně čím (vysoká aktivita, chuť sbírat míčky, rychlost hry) budeme úspěšní v domácím zápase. To se potvrdilo a odvetu jsme zvládli (8:5). Respekt jsme měli ze zápasu ve Zlíně (doma prohra 7:8 v pr.), ale na naše protiútoky domácí nenašly odpověď (výhra 12:4).

Zajímavým případem byl nejsilnější soupeř v lize – Šumperk. Venkovní zápas byl z naší strany solidní, ale nedokázali jsme se dostávat proti nejlepší obraně ligy do vyložených šancí (prohra 2:3). O pár dní později doma jsme tak pozměnili útočnou taktiku. Zakončovali jsme z kapes dále od brány a snažili se být u dorážek. Přineslo nám to brzké vedení a nakonec důležitou výhru 6:4.

Všechny informace odhalující silné a slabé stránky soupeřů jsme měli ověřeny v datech. Ještě zásadnější tohle bylo v play-up, kde se týmy utkávaly v sériích na více zápasů.

Série s Mohelnicí byla střetem dvou podobných stylů hry. V prvním utkání nás soupeř vyučil z bojovnosti a detailů potřebných pro play-off (prohra 1:3). Skrz data jsme věděli, že kvalitativně jsme o jeden krok lepší tým, bylo jen třeba poctivostí a trpělivostí sérii ustát. Naštěstí se to povedlo. Soupeř 2. kola Hradec Králové byl kvalitativně jinde než náš tým a dával to najevo od prvního zápasu. Zde nešlo moc co dělat. Spíš držet morálku nahoře, protože nás po prohrané sérii čekala baráž. Tam to byl stejný příběh jako s Hradcem, jen v opačném gardu. Byli jsme o dvě třídy lepším týmem a z toho plynoucí sebevědomí nedalo zkušenostem soupeře z Horní Suché šanci. Těšilo mě, že hlavu jsme dokázali držet nahoře i v krizových momentech série.

Ne jen zkušenosti a názory, ale i přesné informace ze hry navíc. To je prvek, který jsme proti soupeřům používali a často úspěšně nad nimi hledali jakoukoliv výhodu.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s