Postupová sezóna – Data a krocení emocí

Sport jsou emoce. Emoce tvoří příběhy, vzpomínky, stvrzují nebo narušují vztahy a trenér má v rukou velkou moc jak ovlivnit emoce hráčů. Éra křičení na hráče a rozkopávání věcí je pryč. Fungovala vždy leda krátkodobě. Trenér by se měl snažit co nejpřesněji vyjádřit příčiny výkonů a výsledků a z nich vycházet do další práce s týmem. K tomu mi pomohla data a v této věci taky video!

Po každém zápase strávím 4 hodiny u videa, kdy se na zápas dívám, dělám z něj sestřihy a sbírám data. Krátce po konci zápasu mi v hlavě běží spousta věcí, spousta příčin proč se stalo to či ono. Podívám se na video, což mi dodá nejen dodatečné informace, ale především klid. Má mysl přestane pracovat, příčiny se zjevují samy. Níže přikládám příběhy několika zdánlivě méně povedených zápasů ze sezóny, u kterých bylo zásadní rozhodnout jaká reakce přijde.

Debakl 3:10 v Orlové

4. kolo ligy a venkovní zápas v Orlové. Mrazivé prostředí, parkety a zkušený fyzicky ostřílený soupeř. Jednalo se o nejvyšší porážku v sezóně a bylo třeba si zápas vyhodnotit. Níže data z utkání.

Domácí tým byl nadmíru produktivní a polovině zápasu vedl 5:0. Některé góly byly z kategorie kuriózních. Orlová slušně bránila a ve druhé polovině zápasu hrozila už jen z rychlých útoků. Na šance skončil zápas 10:10. Hodnocení bylo toto: Herně jsme nepropadli. Dlouhodobě můžeme pracovat na fyzické hře, krátkodobě ale nebylo jediného důvodu cokoliv měnit.

Nešťastné derby

Prostějov umí zahrát dobré zápasy, v lize se nakonec nedokázal udržet, ale v prosinci 2021 se mu povedlo vykrást naši palubovku. Zápas pro nás začal dobře. Po první třetině vedeme 4:1, na šance to ale je 2:6! V první pauze apelujeme na zlepšení hry. To přichází. Ve druhé třetině jsme lepším týmem, paradoxně se to neprojevuje na skóre a hosté otáčí na 5:6! Vstup do třetí třetiny máme parádní a až do závěrečných minut držíme vedení. Hostům vychází hra bez brankáře a konečný výsledek je 9:9. V nájezdech si pak nažhavený Prostějov dochází k bodu navíc. Data z utkání níže.

Několik lidí za mnou během sezóny bylo a vzpomínalo na tento zápas jako na náš špatný výkon. Já nesouhlasil. Na šance to bylo vyrovnané utkání, jen data zde nepomohla. Zásadní bylo video. Hrál se florbal na samotné hraně pravidel. Od druhé třetiny přišlo několik chyb rozhodčích, které poškodily náš tým. Úprava šancí dle těchto chyb by nám přinesla nad soupeřem převahu a výsledek by nejspíš byl vítězný. Rozhodčí s odstupem času chyby uznal. Už se samozřejmě nedalo víc dělat, tohle se někdy stane. Fyzický zkušený soupeř, podobně jako Orlová, nám dělal problémy a oba zápasy nám dodaly potřebné zkušenosti. Opět ale nebyl důvod na přehnané reakce a změny a jelo se dál.

Drama dílem náhody?

Druhé barážové utkání mělo bláznivý průběh. Já byl nemocný a do zápasu jsem ze střídačky nemohl dát potřebnou energii. Kluci ale hráli parádně. Pokulhávala jen produktivita. Šance 13:4 a skóre 4:1 vzbuzovaly optimismus do třetí třetiny. Ta byla herně povedená, ale soupeř začal prostě dávat góly. V čase 59:59 Horní Suchá srovnala až na 6:6! Florbalový bůh ukázal svůj smysl pro humor a vítězná akce v prodloužení patřila nám.

Po zápase jsem měl hlavu plnou myšlenek. Co se stalo? Měl jsem udělat něco jinak? V noci jsem se na zápas podíval, nasbíral data a … uklidnil se. Díky tomu jsme před třetím zápasem měli plodnou a pozitivní poradu. Upevnili jsme si sebevědomí a soupeře přehráli i v posledním postupovém zápase.

Všechny uvedené zápasy mají společný jmenovatel a tím byl útok negativních emocí na náš tým, na hráče. Nezdary si mohly zdánlivě žádat reakci, změny, přísnost. Důkladná analýza skrz data a video nám ale vždy odhalila jiné příčiny. Díky tomu jsme zkrotili emoce a pokračovali na své postupové cestě.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s