Nejvyšším přínosem (nejen) pro kluby je analýza dostatečně velkého množství utkání (nejistotu máme „pod kontrolou“).

Analýza takových dat a vytváření statistických modelů není pro mě jen práce, ale také zábava. Rád připravím výstupy v přehledné grafické podobě.


Ukázky výstupů

Následující ukázka pomáhá objektivněji hodnotit hráče. Zobrazením Corsi (vertikála), kvality spoluhráčů (horizontála) a času na ploše (velikost kruhu) přidáváme do hodnocení kontext hry hráče. V ideálním případě přidáme ještě kvalitu protihráčů a v hokeji nasazování hráče dle pásem.

PUC_Boehmka

Potom máme dost objektivní podklad pro hráčovy výsledky. Můžeme odpovídat na otázky:

  • Který hráč je ofenzívním tahounem týmu?
  • Který hráč má na ploše nejtěžší úlohu
  • Který hráč je efektivní v opouštění obranného pásma, apod.

Dává mi smysl tato myšlenka:

Cílem souhry trenéra a datového analytika je optimální nasazování jednotlivých hráčů do specifických herních situací tak, aby pro vlastní tým vznikla, co největší výhoda.

Lépe odhalit složení ideálních formací nám pomáhá statistika WOWY (with or without you), která počítá Corsi dvojicím, příp. trojicím hráčů v situacích, kdy jsou spolu na hřišti nebo když jsou od sebe.

wowy_bagin

Co je skutečně to podstatné?

Podle datového analytika a videokouče Jacka Hana (pracoval dříve např. pro Montreal Canadiens) je pro hokejový klub nejefektivnější cestou pracovat s následujícími statistikami:

Corsi – vlastní tým i soupeřům tým (měří kvalitu hráčů a pětek), z něj počítáme i QoT (kvalita spoluhráčů) a QoC (kvalita protihráčů)
WOWY – skladba pětek
Zone Starts % – podíl nasazování hráče v obranné/útočné třetině
Zone Exits a Zone Entries – opuštění obranného pásma a vstupy do útočného pásma

Sám Jack říká, že méně je často více.

Reportování

Se zákazníky se většinou dohodnu na časové a obsahové formě reportů, ve kterých shrnuji výsledky datové analytiky konkrétního týmu či úkolu. Starší report pro florbalový tým FbŠ Bohemians Praha k nahlédnutí zde.

WOWYSběr dat      Analýza utkání      Dlouhodobá analýza      Aplikace poznatků sportovních věd

Reklamy