Hlavním přínosem je analýza dostatečně velkého množství utkání (nejistotu máme „pod kontrolou“).


Ukázky výstupů

1) Kontext

Následující ukázka pomáhá objektivněji hodnotit hráče. Zobrazením střelecké převahy na vertikále, kvality spoluhráčů na horizontále a času na ploše (velikost kruhu) přidáváme do hodnocení kontext hry hráče. V ideálním případě přidáme ještě kvalitu protihráčů a v hokeji nasazování hráče dle pásem.

PUC_Boehmka

Potom máme relativně objektivní podklad pro hodnocení výsledků každého hráče. Můžeme odpovídat na nesčetně otázek, pro ukázku třeba tyto:

  • Který hráč je ofenzívním tahounem týmu?
  • Který hráč má na ploše nejtěžší úlohu
  • Který hráč je efektivní v opouštění obranného pásma, apod.

2) Kdo si s kým na hřišti rozumí

Lépe odhalit složení ideálních formací nám pomáhá statistika WOWY (with or without you), která počítá Corsi dvojicím, příp. trojicím hráčů v situacích, kdy jsou spolu na hřišti nebo když jsou od sebe.

wowy_bagin

Obecně mi dává smysl následující myšlenka:

„Cílem souhry trenéra a datového analytika je optimální nasazování jednotlivých hráčů do specifických herních situací tak, aby pro vlastní tým vznikla, co největší výhoda.“

Reportování

Se zákazníky se dohodnu na časové a obsahové formě reportů, ve kterých shrnuji výsledky datové analytiky konkrétního týmu či úkolu. V dalším kroku lze jít dále a poznatky přetavit do konkrétnějších herních situací na hřišti s pomocí videa.

WOWYSběr dat      Analýza utkání      Dlouhodobá analýza      Aplikace poznatků sportovních věd