xG Extraliga 20-21 je projekt, ve kterém jde o sběr a publikaci podrobnějších dat ze zápasů hokejové Tipsport Extraligy v sezóně 2020-21. Na mém twitteru jej najdete pod hashtagem #xGextraliga.

Tato data zahrnují:

xG (=očekávaná pravděpodobnost vstřelení branky) u všech střeleckých pokusů, které jdou mimo nebo na branku a navíc xG u nezakončených nebezpečných akcí (volné cesty, přečíslení)

Typy útoků v detailu na: rychlý útok (zakončený do pár vteřin po přejetí modré čáry), postupný útok, útok po napadání (zisk v útočném pásmu), útok po vyhraném buly (v útočném pásmu)

Kreativní přihrávky v detailu na: dlouhá (přes dvě čáry, vč. brankové), průniková (překonávající napadání soupeře), do slotu (tj. předbrankový prostor), křížná přes slot (protínající osu hřiště a území slotu)

Nebezpečné akce v detailu na: volné cesty (nepokrytý střelec ve slotu bez přítomnosti bloku před ním) a přečíslení (3 na 2, 2 na 1, 1 na 0, 3 na 1, 2 na 0 apod.)

Data jsou dostupná za týmy i jednotlivé hráče v dělení na situace: vyrovnaný počet hráčů na ploše, přesilovka, oslabení a hra bez brankáře.

Cílem projektu je veřejnosti nabídnout „něco“ navíc z pohledu statistik než je běžné. Prezentované výsledky mají za cíl zviditelnit úlohu analýzy dat, nabídnout možnost srovnání týmů a hráčů napříč ligou v kategoriích, které jsou pro hokejový výsledek významné (na rozdíl od komerčního projektu Radegast index, který jde bohužel opačnou cestou).

Odkazy na data ze zápasů i hromadná data jsou postupně přidávány do tabulky níže.

Cílem je během sezóny nasbírat cca 10 utkání za každý tým, což je rozumný (nikoli statisticky významný) vzorek dat pro porovnání týmů i hráčů navzájem.